Diskuse

Re: Re: část zprávy

Datum: 14.07.2012 | Vložil: Urban

Opomenul jsem také informace z E15.cz/Ekonomika

Pro některé vkladatele diskuzních příspěvků. Jinde to vidí jinak.Asi je praxe jiná než posudky.

Datum: 11.07.2012 | Vložil: Urban

Také můžu doporučit paní z Anenské Studánky, která bydlí přes 800 metrů od větrníků a každé jaro se nemůže dočkat kdy už budou na stromech listy aby ty větrníky tolik neslyšela a neviděla. A jak mimo jiné říká, máme zateplený dům, vyměněná okna a jak začne foukat vítr od větrníků, tak i v létě při zavřených oknech máme velmi problematické spaní. A při sedění venku se hluk odráží od domů a motá se v tom prostoru jako v kotli.Když tam má nějakou návštěvu, tak jsou z toho uplně mimo. Ještě jeden nebo dva zkopírovné příspěvky přidávám.
Krušnohorec

22.11. 19:35 Bydlím asi 2,5km od nejbližšího větráku
jsou to 2MW turbíny typu Enercon a i na tu vzdálenost dokáží dělat kravál odhadem 60-70dB. Nikdo nám to nechce věřit a investoři nám pořád cpou nějaké studie, které jsou od začítku do konce naprosto vylhané a jejich tvůrci v naší lokalitě vůbec nebyli. K měření hluku jsme nedonutili ani Krajskou hygienickou stanici. Tak jsme zakoupili hlukoměr a začneme měřit sami.

velikost písma Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services0Britům vadí hluk z větrných elektráren. Provozovatelé je musí za silných větrů vypínatStížnosti na hluk z větrných elektráren přichází ze vzdálenosti až pěti kilometrů od zdroje. Úřady pak provozovatelům nařizují, aby za silných větrů omezovali rychlost turbín či je vypínali.bzk
Čtěte více o: Velká Británie | větrná elektřina | elektrárna | obnovitelné zdroje energieČlánekDiskuse (9)Video
Infografika
Fotogalerie
Větrná elektrárna - ilustrační foto
foto: WikipediaHluk z větrných elektráren obtěžuje obyvatele Velké Británie. Na základě četných stížností úřady provozovatelům nařizují, aby svá zařízení za silných větrů vypínali či snižovali rychlost turbín.

Jen za poslední tři roky obecní úřady v Británii dostaly na 269 stížností na hluk, který způsobuje otáčení lopatek u větrných elektráren, uvádí deník Daily Mail. Nespokojení lidé přitom bydlí ve vzdálenosti až pěti kilometrů od zdroje.

reklama

Asi polovina uvedených stížností byla úspěšná a provozovatelé elektráren museli buďto turbíny úplně vypnout, nebo alespoň snížit jejich rychlost. Na jedné z větrných farem majitel už například nainstaloval kontrolní systém, který při silném větru automaticky vypne všech sedm turbín.

Čtvrtina stížností se týkala menších zařízení, která lze umístit na domy, školy či nemocnice. Zbytek se obracel vůči velkým turbínám, přesahujícím i výšku 120 metrů.

Rumunská firma dluží ČEZu téměř 2 miliardy. Český gigant hrozí omezením investic - čtěte ZDE

Francie chce opět trumfnout Brity. Postaví na moři gigantickou větrnou farmu - čtěte ZDE

V roce 2009 vyšla studie zkoumající dopady větrných elektráren na okolní obyvatelstvo ve Velké Británii, USA, Itálii, Irsku a Kanadě. Zjistilo se, že se u dotyčných zvyšuje nebezpečí infarktu, panických stavů a migrén.

"Provozovatelé větrných farem se snaží být dobrými sousedy a svědomitě reagují na stížnosti místních," citoval Daily Mail mluvčího průmyslu obnovitelných zdrojů ve Velké Británii.

V České republice bylo k 1. 12. 2010 podle údajů Energetického regulačního úřadu evidováno na 150 větrných turbín u elektráren s výkonem vyšším než 1 MGW.

Největšími světovým výrobcem větrné energie je Čína, následovaná USA a Německem.

AŤ to stojí co to stojí, jen když se pereme( máme obnov. zdroje)

Datum: 10.07.2012 | Vložil: Urban

Těch téměř každoročních 12 miliard od státu, dnes možná právě chybí např. na důchody nebo na ústavy s postiženýma děckama, kde je to na rušení lůžek z důvodu nedostatku financí. A tak se dá pokračovat do až nevím kam. Myslím si, že to každý slyší v televizi a rozhlase, až z toho bolí hlava. Ale hlavně, že vyrábíme elektřinu pomocí větrníků a slunečníků, ale ostatní zdroje které jak se uvádí vypouští do ovzduší svinstvo se nějako nedaří odstavit. Proč taky, vždyť jsou taky placeni za množství vyrobené elektřiny.
Příspěvek na obnovitelné zdroje v roce 2013 poroste a zdraží proud Aktualizováno
10.7.2012 10:23 | PRAHA (ČTK)
Diskuse: 2

Vliv na ceny elektřiny zřejmě bude podle Hlinomaze mít i růst sazeb DPH, která by u elektřiny měla vzrůst ze současných 20 na 21 procent.
Licence | Některá práva vyhrazena
Zdroj | sxc.huPřes současný pokles cen elektřiny na burzách zřejmě dodávky elektrického proudu pro české spotřebitele ani v příštím roce nezlevní. Zákazníci si znovu připlatí za obnovitelné zdroje, neboť Energetický regulační úřad (ERÚ) očekává, že stát v příštím roce poskytne na jejich financování minimálně o dvě miliardy korun méně než letos.
Stát letos na podporu obnovitelných zdrojů v celkové výši 38 miliard Kč zdrojů přispívá částkou 11,7 miliardy korun. Tím částečně tlumí růst cen elektřiny. "Pro příští rok očekáváme příspěvek státu na obnovitelné zdroje zhruba ve výši kolem devíti až deseti miliard korun," uvedla mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Patrně se tak zvýší příspěvek jednotlivých spotřebitelů za obnovitelné zdroje, který v současnosti díky státní podpoře činí 419 korun za megawatthodinu. Bez pomoci státu však bude podstatně vyšší, podle některých odhadů může přesáhnout i 600 Kč/MWh.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob ČTK sdělil, že vláda pro roky 2013 až 2015 počítá s každoročním financováním obnovitelných zdrojů ve výši 9,7 miliardy korun. Je to kvůli úsporám ve státním rozpočtu, ale podle Jakoba se i s menšími prostředky státu podaří zabránit příliš prudkému zdražení elektřiny.

Konečné rozhodnutí o výši státního příspěvku by vláda měl přijmout do konce září, ERÚ pak do konce listopadu zveřejní ceny elektřiny pro rok 2013. "Nyní probíhá zpracování prvotních propočtů," uvedla Lehnerová.

Elektřina pro domácnosti naposledy zlevnila v roce 2010. Pak ale nastal boom štědře podporovaných solárních elektráren a ceny elektřiny rostly. Letos se cena elektřiny pro domácnosti zvýšila v průměru o více než tři procenta.

Kromě regulované ceny elektřiny, kde jsou zahrnuty příspěvky na obnovitelné zdroje, tvoří konečnou cenu také neregulovaná část - takzvaná cena silové elektřiny určená vývojem na trhu. Ta nyní kvůli ekonomickým potížím Evropy klesá, ale celkové zlevnění dodávek zřejmě neumožní. Analytici v nejlepším případě připouštějí stagnaci konečných cen.

"Pokud by příspěvek na obnovitelné zdroje zůstal na úrovni letošního roku, mohly by konečné ceny elektřiny pro domácnosti klesnout o dvě procenta. Pokud tento příspěvek nepřekročí 500 Kč za MWh, potom by ceny elektřiny v průměru neměly ve srovnání s letošním rokem vzrůst," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Analytik BH Securites Petr Hlinomaz ale navíc upozornil, že ceny dodávek elektřiny nakoupené firmami pro příští rok nejsou příliš výhodné. "Velkoobchodní cena elektřiny, za kterou si distribuční společnosti zajišťují nákup pro rok 2013, byla dosud o něco vyšší proti roku 2012," uvedl Hlinomaz. Ve druhé polovině letošního roku by sice firmy dodávky elektřiny na příští rok měly již nakupovat levněji, většinu dodávek pro rok 2013 mají prodejci ale již zajištěnou.

Vliv na ceny elektřiny zřejmě bude podle Hlinomaze mít i růst sazeb DPH, která by u elektřiny měla vzrůst ze současných 20 na 21 procent. "Ve svém součtu tedy může být stagnace konečných cen elektřiny v příštím roce tím lepším případem," dodal Hlinomaz.



neobvykle nevýhodně podepsaná smlouva s OSTWINDem - pokr. 1

Datum: 08.07.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

při podpisu jakékoliv smlouvy je snahou dosáhnout co nejlepších smluvních podmínek resp. výhod v tomto případě pro obec Borová.
Proč byla obcí podepsána tak neobvykle nevýhodná smlouva se společností OSTWIND?
Obec dle smlouvy získá Kč 480.000 po kolaudaci 2 VTE typu VESTAS V 90 o výkonu 2 MW každé.

Obec Mladkov podpisem smlouvy o spolupráci ze dne 3.3.2006 se společností ELDACO sro si prosadila za dvě VTE stejného typy Kč 1,000.000 po kolaudaci.
Další výhodu pro obec Mladkov znamená, že investor uzavře na své náklady pojistnou smlouvu za škody způsobené výstavbou a provozem VTE.

Vlastní názor na to si snad může udělat každý.

Kdo tomu nevěří tak odkazuji na originální text smlouvy Mladkov=Eldaco na
https://www.vtemladkov.estranky.cz/clanky/smlouvy-a-jejich-posouzeni/smlouva-vlckovice.html

dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 05.07.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

činím tímto zdvořilý dotaz k majitelům pronajímaných pozemků 390/1 a 401/3 vybraných pro výstavbu VTE
(pan Syrovátko a ostatní dotčení pronajimatelé)

jakou smlouvou je smluvně ošetřena likvidace VTE po skončení jejich životnosti, resp.po jejich trvalém odstavení z trvalého provozu,
jejíchž výstavba je plánována na Vámi pronajímaných pozemcích?
To jest kdo, v jakém termínu a na čí náklady bude likvidovat neprovozované VTE umístěné na Vašich pozemcích?
Viz anabazi likvidace neprovozovaných VTE u Nového Hrádku.


Re: dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 12.07.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den. Omlouvám se, že tak pozdě, ale nechodím sem pravidelně.
Nemohu Vám teď odpovědět, protože je nás 6 spolumajitelů a nejsem se všemi v denodenním kontaktu, každý bydlí jinde. Příležitostně se mohu doptat a pokud s tím nikdo nebude mít problém, mohu sem smlouvu nebo alespoň část přiložit. Nebude to v nejbližší době, odjíždím na dovolenou. Děkuji za pochopení.

Re: Re: dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 14.07.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruska

díky za odpověd a věřím že poděkuji i za smluvní podklady

Re: Re: Re: dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 14.08.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den.
Smluvní podmínky pro Vás zatím nemám, ale předpokládám, že víte, že existuje dodatek smlouvy mezi obcí a Ostwindem, který tuto problematiku řeší.
Nedokáži se přesně napsat text, protože jsem ho viděl pouze v obecní vývěsce, ale je to ve smyslu, že založená firma, která bude provozovat VTE bude založena pouze s tímto účelem a že VTE budou na náklady provozovatele po skončení životnosti zlikvidovány. Pokud o dodatku nevíte, odkazuji na zmíněnou vývěsku. Doufám, že v rámci objektivního pohledu na věc info o tomto dodatku zde zveřejníte. Děkuji

Re: Re: Re: Re: dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 11.12.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

Vážený pane,

o dodatku který zminujete a který není však podepsán víme.
Ovšem tento vůbec neřeší komplexně problém.
Jednak se Ostwind smluvně zavazuje za zatím neexistující společnost, i když dceřinnou, a tento závazek ještě neznamená, že jej budoucí provozní společnost převezme.
Dále odstranění VTE v budoucnosti musí být již nyní komplexně řešeno, t.j. musí být jasně smluvně specifikováno kdo, kdy a na čí náklady VTE (a jakém rozsahu) odstraní.
Dodatek řeší pouze že náklady s odstraněním ponese provozní společnost. Ale není řešeno kdo VTE odstraní, resp. kdo demontážní firmu sežene. Může se stát, že provozní společnost bude čekat až někdo sežene demontážní firmu a pak sdělí že požadovaná cena za demontáž je příliš vysoká a tím to skončí.
Stejně tak neřeší rozsah demontáže. V dokumentaci Ostwindu se uvádí že betonové bloky budou na místě ponechány. To snad není možné.
Takže závěrem, tento dodatek i kdyby byl v předkládané formě podepsán neřeší komplexně demontáž VTE a tedy je k ničemu.

Nehledě na podstatnou právní náležitost že smlouvu o odstranění VTE asi nemůže podepisovat Ostwnind s obcí, ale musí být podepsán s majiteli pozemků kteří tento pozemek pronajali k výstavbě VTE. Tedy ve formě dodatku k pronájemní smlouvě kterou jste s Ostwindem uzavřeli. Jednoduše řečeno, výstavba VTE na soukromém pozemku je smluvně řešena s majiteli pozemku, stejně tak s nimi musí být řešena i demontáž VTE. Tak to v právní praxi funguje.
Cili v tomto případě nemůže být smluvním partnerem Ostwindu obec ale jedině majitelé pozemku.

Re: Re: Re: Re: Re: dotaz k majitelům pronajímaných pozemků pro výstavbu VTE

Datum: 22.07.2013 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den.

Stav ohledně komunikace se spoluvlastníky ohledně zvěřejnění části smlouvy platí, neboť jsem se od ledna zabýval podstatnější věcí a to zdravím svého tatínka.

Táta po těžké nemoci bohužel ve středu zemřel a rozhodně nebudu mít v nejbližší době čas nebo chuť se této problematice věnovat.

Nicméně, teď již bude nové zastupitelstvo, které, předpokládám, silou 5 hlasů vůči 4, se bude snažit přímo odmítnout VTE na Borové. Pokud by to tak nebylo a plánovalo by se referendum (což považuji vzledem k těsnému výsledku voleb za vhodné), a VTE by byly schváleny, jsem ochoten z pozice spoluvlastníka pozemků dodat informace a případně jednat s OSWIDem o nějakém doplnění smlouvy z pohledu posílení právní jistoty ohledně situace po skončení provozu.

Děkuji za pochopení


Záznamy: 71 - 80 ze 107
<< 6 | 7 | 8 | 9 | 10 >>