Diskuse

Re: Zdraví a VTE

Datum: 04.07.2012 | Vložil: Aleš Jakubec

A "Hygienik" je tady kdo? Te se tak stydíte za svoje jméno? Díky za odpověď, Hygieniku

Re: Re: Zdraví a VTE

Datum: 05.07.2012 | Vložil: hygienik 2

asi vím kdo to psal ale nepovím
až dostane přes h... tak se třeba přizná sám
již více lidí z Borové mu dříve slibovalo přes h... v záležitosti jiných jeho výstřelků a napadání na webu

POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 02.07.2012 | Vložil: František D.

K dokumentu "Rizikové faktory výstavby VTE" je uvedeno, že, cituji: "obsahuje analýzu rizikových faktorů spojených s výstavbou VTE v obci Borová." - aby bylo uvedeno na správnou míru - v žádném případě se nejedná o dokument vypracovaný odborníky přes VTE, proto není možné mluvit o analýze - ve skutečnosti se jedná pouze o názor nespokojených občanů Borové, po odborné stránce se tedy jedná o bezcenný dokument.

Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 02.07.2012 | Vložil: Pavel Jirka

Děkuji za příspěvek.
Ano, máte pravdu, že analýzu rizikových faktorů neprováděli odborníci přes VTE. To by ani nebylo dost dobře možné, protože rizika vyplývají z mnoha oblastí, kterými jsou v tomto případě především oblast práva, oblasti životního prostředí, ekonomiky ve vztahu k obci jako právnímu subjektu i k obyvatelům obce. Toto vše je ve zmíněném dokumentu obsaženo.
Stejně tak máte pravdu, že se jedná o názor nespokojených občanů Borové. Ale proč? Protože zástupci obce se předem nezeptali obyvatel obce (svých voličů) na jejich názor a tím dali podnět k této situaci. Stejně tak nepovažují za nutné dopady jejich rozhodnutí konzultovat s odborníky, nejlépe před vlastním rozhodnutím.
Nespokojení občané tak využili svých zkušeností, jak životních, tak odborných, a začali situaci řešit touto cestou. Dokument obsahuje pouza fakta, která si každý může zjistit a ověřit.
Zda tento dokument bude mít význam pro další běh věcí či se bude jednat o dokument bezcenný, ukáže až budoucnost. Vlastní názor na jeho bezcennost si může udělat každý sám.
A závěrem k významu slova analýza - pochází z řečtiny a v českém jazyce znamená jednak rozbor, a dále vědeckou metodu zkoumání používanou v mnoha oborech lidské činnosti (definice je samozřejmě výrazně delší). Z toho vyplývá, že analýzu čehokoli může provést i naprostý laik. Jen drobný příklad: před víkendem si člověk vytáhne ze šuplíku letáky, které mu byly naházeny do schránky, provede jejich analýzu a pak udělá velký nákup. Nebo je také jen prohlédne a zjistí, kde mají co levného a udělá nákup. Význam je stejný bez ohledu na to, zda byla provedena vědecká analýza nebo jen rozbor výhodných nabídek.

Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 03.07.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den.
Skutečně Vaše dokumenty obsahují fakta, jak píšete?
Poznámky k informačnímu letáku:

ad 2) EIA zahrnuje posouzení hladiny akustického hluku. Metodika měření a výpočtu a to co vyjde, se samozřejmě velmi zásadně váže na technické řešení VTE a její vzdálenosti od obydlí. Tedy těžko může po proběhnuvší EIA studii a posudku krajem najatého oponenta investor zásadně zkrátit vzdálenost, protože by riskoval, že se nevejde do hlukových limitů a stavba nakonec nebude zkoulaudována. Opravdu věříte, že společnost, která v západní Evropě provozuje velkou řadu větrných parků by neuváženě riskoval investici několika desítek mil. Kč?

Předpokládám, že jste si někdy v životě koupili nějakou zahraniční formou nově uváděný produkt na český trh. Taky jste se cítili jako pokusní králící? A to přesto, že se ten produkt třeba již prodával mnoho let v Německu či Francii? Tak se podívejte, kolik dnes Ostwind skupina provozuje kde VTE a větrných parků. Byli byste radší, kdyby to byl ČEZ? Předpokládám, že u něj byste našli jiný argument proti.
Toto jsou jen VTE v provozu https://www.ostwind.cz/de/nase-spolecnost/ostwind-projekty/parky-v-provozu.html

ad 3) Opravdu je infrazvuk VTE odborníky považován za daleko rizikovější? A kterými? Existují na to nějaké studie? Zde je třeba odborný článek, který nikterak jednoznačně nevyplývá. https://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=39489
Zde zase informace o infrazvuku včetně odkazu na zahraniční studie - https://www.csve.cz/faq/produkuji-vetrne-elektrarny-infrazvuk-/10
Jeden ze závěrů jedné z Kanadských studií si dovolím odcitovat v originále "There is often an audible ‘swoosh’ created
by wind turbines, which is essentially broadband noise whose amplitude is modulated at a low
frequency, but this should not be mistakenly confused with infrasound. All in all, based on
Canadian and international studies, infrasound generated by wind turbines should not be
considered a concern to the health of nearby residences."

A stroboskop? Proč matete veřejnost tímto nesmyslem. Pokud se u VTE mluví o nějakém termínu, jedná se o tzv. flicker a to není totéž co stroboskopický jev, což, předpokládám, víte.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stroboskopick%C3%BD_jev
Při posuzování VTE se (a to nad rámec české platné legislativy) posuzuje tzv. flicker, tedy vrh stínu otáčejícími se lopatkami. Víte o nějakém hodnověrném odborníkovi, který by okazoval na dopad na zdraví, víte o nějaké analýze či studii?
Tvrzení o tom, že tento Vámi navíc špatně popsaný jev může vyvolat epileptický záchvat je podle mě na hranici poplašné zprávy.

ad 4)
Vaše výpočty jsou samozřejmě spekulace, existují samozřejmě technická řešení jak eliminovat nebo minimalizovat tento jev. Jedná se především o čidla vyvážení, které dokáží zastavit elektrárnu v okamžiku, kdy by se udělala větší námraza. Existuje možnost vyhřívání a samozřejmě hraje roli i materiál povrchu lopatek. A Vy opravdu věříte, že by investor s tolika v Německu a Franci provozovanými VTE riskoval takové problémy a žaloby a nechal si tak zmařit svoji investici?

ad 6)
Jste přesvědčení, že patříte k většině či polovině?
Nevím sice, jak dopadla anketa na Borové, ale tento průzkum mluví jasně o tom, jak naše populace podporuje nebo nepodporuje obnovitelné zdroje a i konkrétně větrnou energii:
https://www.scac.cz/tiskove-centrum/211-tiskova-zprava-alies-o-s-a-sc-c-s-r-o
https://www.scac.cz/images/tiskove_zpravy/alies/alies_prezentace_pruzkum_FIN-1.pdf

Nad reálným snížením ceny nemovitostí se vedou diskuse, ale nikde to, pokud vím, prokázáno není.

ad 7) Nejsem proti tomu, aby obec měla určitou právní jistotu, navrhněte tedy konkrétní pragmatická řešení a jednejte s obcí. Ale opět se zeptám, víte o nějakém případu, kdy společnost ze skupiny Ostwind postupovala Vámi naznačeným způsobem? A opravdu si myslíte, že by jim to stálo za to, riskovat svoje jméno?

ad 8)
Vy si snad myslíte, že tradiční, tzv. fosilní druhy či atomovou energii nedotujete ze svých daní? A co povolenky na vypouštění skleníkových plynů, které dostávají energetické společnosti zdarma. A co gigantické projekty na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí? A co zdraví poškozující splodiny, které zatěžují nejen zdraví lidí jako takové, což je samozřejmě to primární, ale také sekundárně státní rozpočet respektive soustavu veřejných rozpočtů skrze léčbu těch dlouhodobě a vážně nemocných? A co náklady na vyčerpávání zdrojů fosilních paliv?
Skutečně si všichni myslíte, že obnovitelné zdroje nejsou důležitou součástí tzv. energetického mixu a že mezi ně právem nepatří energie z větru? Nebo sice obecně někdo z Vás energii z obnovitelných zdrojů podporuje, jen by nechtěl mít VTE ve své blízkosti?

Jsem samozřejmě nakloněm o těchto věcech diskutovat, a mrzí mě, že neposkytujete skutečně odborné argumenty a komplexní pohled na problematiku.

Poznámka k závěru posledního příspěvku, existuje živý jazyk a to, jak slova a jejich významy chápe řekněme většinová populace a pak existují různé výklady slov z různých zdrojů. Myslím si, že v naší populaci se běžně analýzou chápe spíše vědecká metoda zkoumání, než třeba rozbor letáků. Nebo Vy si doma, když ze schránky vytahnete letáky, řeknete "tak si uděláme malou analýzu a pojedeme nakupovat"?

Děkuji

Re: Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 03.07.2012 | Vložil: Pavel Jirka

Děkuji Vám za Váš příspěvek. Jsem rád, že jste si vše přečetl a nevedete diskusi pouze na téma významu cizích slov. Přiznám se, že v tomto úzkém sloupku pojmout celý příspěvek je dost problém. Proto si myslím, že vůbec není na škodu, až budete jednou na Borové, se sejít a podebatovat.
Snad pouze stručně:
Píšete o studiích - jsou to pouze studie, tedy pouze nějaké výpočty, které nemohou nikdy nahradit realitu. A co když až se VTE rozběhnou, bude realita taková, že se budeme všichni divit - samozřejmě já předpokládám ve smyslu negativním, vy naopak. Ale pak už bude pozdě cokoli řešit. A posunutí VTE blíž k obci? Kdo je investorem? OSTWIND dle smlouvy dovede věc do stavebního povolení. Kdo bude výstavbu realizovat? Která firma bude VTE provozovat? O tom se nikde nehovoří. Takže může lehko dojít k tomu, že OSTWIND dá od všeho ruce pryč a obec, stejně jako Vy coby vlastník pozemku, najednou bude mít proti sobě ostrého soupeře, se kterým si nikdo nebude vědět rady.
Pokusným králíkem být nechci. Vy si koupíte např. mobilní telefon z Číny, u kterého nemáte ani potuchy, jaké vydává SAR záření? Také určitě nehodláte riskovat, přestože má stejné funkce jako telefon značkový a a je výraně levnější.
Flicker studie, tedy vrhy stínů - pokud vím, nebyla o ní ani zmínka. Bylo popisováno vnímání pohybu lopatek, tedy nejde o stíny. Musíte uznat, že v místě, které sám na Borové navštěvujete, budou VTE trvale v zorném poli obyvatel.
Ale abyste si nemyslel, že mám něco proti VTE. Jsem dostatečně ekologicky založen a naprosto chápu, že jiné zdroje energie jsou podstatně více neekologické. Alternativní zdroje mi vůbec nevadí, ale nesmí bezprostředně zasahovat do mého života. Tedy pokud budou stát třeba 2 km od mého domu, nejsem proti. Ale znehodnocovat si vlastní investici na úkor někoho jiného si rozhodně nenechám. A stejně tak věc nehodlám nechat dojít do stadia, že se znehodnocení skutečně projeví a já s tím nic nenadělám. Můžete mne nazvat sobcem, už jsem se s tím setkal, a to dokonce i v případě, kdy jsem jednal v zájmu obce.
A pokud je Váš názor ten, že mám jednat s obcí. Co na to říci. Byl jsem na jedné veřejné schůzi, byl jsem na druhé schůzi (jistě si vzpomenete, že nás několik bylo ze strany zastupitelů nazváno různě a dokonce jeden z nich práskl dveřmi), jednali jsme s obcí i mimo tyto schůze, když to k ničemu nevedlo, předali jsme jim diskutovanou listinu. Stále se nic neděje. Bohužel nikdo nechce žádné argumenty slyšet. Můžete si to zkusit s námi. Věřte, že nikdo z nás nechtěl nechat celou situaci dojít až do tohoto stadia. To by asi mohlo stačit. Ještě tedy jednou, rád si s Vámi vše proberu osobně, stačí říci.

Re: Re: Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 05.07.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Klidně si někdy sedněme, snad se najde chvíle. Jakkoli máme asi v lecčems na věc jiný názor, můžeme rozumně diskutovat. Já jsem výše uvedeným chtěl jen poukázat na to, že mnoho z věcí, které jsou uvedeny v tom letáku, potažmo na tomto webu, je hodně tendenčně ovlivněno pouze tím faktem, že zmíněnou věc nechcete. Jako příklad uvedu znovu infromace o pokusném králíkovi. Přece je potřeba vnímat realitu, tohle není ani garážová firma z Horní Dolní ani Ruská korporace pod křídly kremlu. Je to respektovaná evropská firma, notabene rodinného typu a provozuje spoustu let desítky větrných parků v Němcku a Francii. To přece nelze ignorovat a označovat se v jejich projektu za pokusného králíka. Prostě je kritizujete za nejasné a manipulační informace, ale v určitém smyslu se chováte stejně. No a s tím mobilem, no já jsem si při koupi prvního Iphone jako jeden z prvních zde jako pokusný králík nepřipadal, když už jste právě telefon uvedl jako příklad. A to proto, že ho zde prodávala v celém světě respektovaná firma, která těžko bude zde lokálně prodávat produkt nestandardní a jiný než v zahraničí a chovat se zde jinak než tam. K jednání s obcí, no tu zkušenost samozřejmě nemám, dluho už na Borové nebydlím. Díky a někdy na Borové

Re: Re: Re: Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 08.07.2012 | Vložil: Pavel Jirka

Dobrý den,
myslím, že si skutečně budeme mít co říci a proto si s Vámi rád sednu. Bohužel jsme se včera těsně minuli, několik dní jsem nebyl doma a vrátil jsem se až navečer.
Jen drobnou poznámku - bez ohledu na to, zda je investor známá a uznávaná firma - řadu let se pohybuji v oblasti, kde se řeší fungování firem, převody na další osoby atd. Asi byste se divil, co všechno je možné. Proto hledám a stále nalézám věci, které se proti nám všem mohou ve zlém obrátit, a to bohužel i ve smlouvách uzavřených ve věci VTE. A upřímně, tyto možnosti firmám poskytuje v první řadě stát, který nedovede (nebo nechce) tu slušnější část obyvatel ochránit. Bohužel si troufám tvrdit, že český národ je a ještě dlouho bude velice snadno ovlivnitelný různými sliby, než procitne. Hlavně aby se to stalo včas.
A závěrem - Iphone jsem nemyslel, měl jsem na mysli no name čínu, i když nepochybuji, že značkové výrobky jsou v Číně vyráběny také. U značkových výrobků samozřejmě určitou kontrolu předpokládám.

Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 14.08.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Nějak se mě na Borové nedaří najít dost času a zastavit se, vždycky je co dělat a především tam jezdímě s dětmi za dědou a tak si to chceme všichni užít... Ale snad se někdy podaří. Jinak vidíte, právě tím Iphonem jsem měl na mysli, že je třeba sice na jednu stranu být obezřetný ale na druhou stranu rozlišovat. A firma Ostwind podle mých informací patří z pohledu rozlišení Čínský noname a Apple spíše na stranu toho Apple. Jinak předpokládám, že registrujete, že obec uzavřela s Ostwindem dodatek smlouvy ve smyslu závazku, že založená firma bude pouze pro provoz VTE a že provozovatel na své náklady zlikviduje VTE po skončení jejich živostnosti. Předpokládám, že byste dodatek mohli zveřejnit. Dále jsem mluvil se zastupitelkou Ivetou Uhnavou a rozhodně na mě nepůspbila v tom smyslu, že by s odpůrci zastupitelstvo nechtělo jednat, o připomínkách prý vědí a řeší je, možná by stálo za to se pokusit schůzku znovu iniciovat, pokud tedy nějaká neproběhla.

Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 20.08.2012 | Vložil: Jirka

Dobrý den,
reaguji se zpožděním, protože i my, odpůrci VtE na Borové, si občas zasloužíme trochu volna. Pokud jde o dodatky smluv, není problém je zveřejnit. A k vlastnímu textu dodatků není co říci. Je sice hezké, že Ostwind slibuje něco za jinou společnost, která ani neexistuje, a jak to bude do budoucna nikdo neví. Bude Ostwind CZ s.r.o. vůbec vlastníkem (společníkem) této nové firmy? Záměrně píšu celý název, nakonec by to mohl být někdo jiný s názvem Ostwind v jiné formě. Pokud ano, jak dlouho? Převody obchodních podílů jsou přece běžné, a to včetně převodů na "bílé koně". A jsme opět u jádra věci. Tyto smlouvy včetně dodatků jsou jen kusem papíru, který do budoucnosti nezaručuje vůbec nic. A já nehodnotím firmu Ostwind. Pouze konstatuji co všechno je v tomto státě běžné a jak se normálně postupuje, pokud už firma není schopna dále prosperovat. A pokud to zákony umožňují, proč to v případě potřeby nevyužít. Myslím si, že lépe už to vysvětlit nejde, a bohužel tato rizika tam jsou a zůstanou i nadále bez ohledu na další smlouvy a jejich dodatky.
A ještě jedna věc. Určitě jste zaregistroval, že bylo zahájeno zjišťovací řízení, tzv. EIA. Předpokládám, že jste se detailně seznámil s celým dokumentem včetně příloh, takže vidíte sám, že jsme si nic nevymysleli, všechno má reálný základ.

Záznamy: 91 - 100 ze 107
<< 7 | 8 | 9 | 10 | 11 >>