Diskuse

Re: Re: --

Datum: 02.12.2012 | Vložil: LH

Nechci tuto situaci již dále rozebírat, protože vše, co jsem chtěla jsem již napsala, ale jen na vysvětlenou:

1. Nikdo mě nepověřil zorganizováním referenda a mandát jsem složila ještě před tím, než by se referendum mělo organizovat, naopak jako odpověď na vyhlášené referendum rezignoval na funkci p. Forman a pí. Prouzová.
2. Z veřejné schůze jsem odešla zhruba v polovině, proto jsem se neohradila, onen "výrok" se ke mě pochopitelně dostal ...
3. Onu věc s internetovými stránkami jsem probrala s p. starostou Balcarem, takže to nebylo jen, že bych napsala příspěvek do této diskuze.
4. Ano máte pravdu, že jsem mohla vyslovit svůj názor při schůzích zastupitelstva kterých jste se účastnili .... ale to že jsem se nevyslovila veřejně, neznamená, že jsem si za svým názorem nešla na zastupitelstvu, nakonec hlasování o referendu jsme nakonec prosadili, jak to dopadlo poté už všichni víme.

Re: Re: Re: --

Datum: 02.12.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

Nechápu, proč zde na těchto stránkách uvádíte svoji omluvu vůči zastupitelstvu za napadnutí
obecních web stránek, když jste tuto záležitost projednala s OU a tím to asi skončilo,
takže zde omluva prostřednictvím těchto stránek je přinejmenším zbytečná.
Ze stejného důvodu pak nechápu proč pro tuto nezákonnou činnost zde dodatečně uvádíte
své osobní důvody které Vás k tomu vedly.
Ty si ponechte laskavě pro sebe a se svými osobními postoji a chováním se vyrovnejte sama.
Vaše postoje a chování a jejich vysvětlování nic neznamenají jak PRO tak I PROTI VTE,
nejsou tedy žádným přínosem pro žádnou stranu. Takže asi žádnou stranu nezajímají.

Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 13.09.2012 | Vložil: Urban

Odkaz na článek v Ekolistu. Dobrá je i diskuze. V článku je dobrý postřeh od Nečase. Bursíkova komora kritizuje energetickou koncepci: je to muzeum jádra a uhlí

Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 11.10.2012 | Vložil: urban

EKOLIST.CZ
10.10.2012 14:25
Britská vláda se odvrací od větrníků, chce podporu plynu z břidlic
LONDÝN (ČTK)
Británie by se měla odvrátit od nákladné podpory obnovitelných zdrojů v čele s větrnou energií, která přináší více škody než užitku. Řekl to nový ministr životního prostředí Owen Paterson a současně dal najevo, že bude usilovat o zrušení subvencí pro větrné farmy. Britská vláda naopak připravuje podporu využití slibných zdrojů břidlicového plynu, plyne z posledních vyjádření členů vlády Davida Camerona.
"Zelený" ministr Paterson, který nastoupil do funkce před měsícem, na konferenci Konzervativní strany v úterý prohlásil, že subvence větrným farmám musí být zrušeny, protože tato zařízení "ni-čí" místní komunity a britský venkov. Jejich projektanti a operátoři se musí "postavit na vlastní nohy", namísto toho, aby žádali peníze od britské veřejnosti, uvedl ministr podle dnešní zprávy listu The Daily Telegraph.
Podle Patersona mohou mít rozsáhlé větrné farmy ve skutečnosti horší dopad než sama změna klimatu, kvůli níž jsou podporovány, protože vedou k "veřejné vzpouře". "Některé z kroků, které podnikáme, by mohly působit více škody, než sám původní problém," řekl. Připomněl, že větrníky mají značně negativní dopady na venkovskou ekonomiku a tamní přírodu.
V Británii se řada obcí proti větrným elektrárnám bouří a vzniká zde celé "protivětrníkové" hnutí. Kritici poukazují na to, že větrné turbiny ničí krajinu, srážejí místní ceny domů, odrazují turisty, ztěžují život hlukem a záblesky a zabíjejí velká množství ptáků a netopýrů. Vydělávají na nich jen bohatí majitelé půdy a zahraniční dodavatelé, zatímco všem ostatním to kvůli subvencím zdražu-je elektřinu.
Liberální ministr energetiky a klimatické změny Ed Davey zatím tlaku konzervativců na hluboké škrty zelených subvencí odolává. Za to ale ustoupil jejich požadavku uvolnit cestu rozvoji těžby břidlicového plynu, a slíbil, že tomu přestane bránit.
Paterson označil břidlicový plyn za "shůry seslaný dar", který pomůže Británii řešit její energetic-ké problémy. Ministr financí George Osborne v pondělí na konferenci řekl, že připravuje velkorysý daňový režim, který by měl přilákat investory k průzkumu nového a potenciálně obrovského zdroje plynu.
Paterson oznámil, že napíše ministerstvu pro energetiku a klimatickou změnu dopis, kde v rám-ci nynější vládního přehodnocování politiky obnovitelných zdrojů navrhne ukončit subvence. Bri-tánie za minulé labouristické vlády odstartovala program mohutné výstavby obnovitelných zdrojů v čele s větrnými farmami a nynější koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů jej pře-jala a ještě posílila s tím, že chce být "nejzelenější vládou v historii". Nyní ale pod tlakem reality vysokých cen energie a neschopnosti obnovitelných zdrojů nahradit dosluhující uhelné a jaderné elektrárny svou politiku přehodnocuje.
Konzervativní náměstek ministra pro energetiku a klima Greg Barker řekl, že vláda řeší problém "bezedného koryta zelených subvencí", aby snížila lidem účty za energii. Proti vládnímu plánu omezit podporu větrné energii se tento týden postavilo několik zahraničních společností. Ty po-hrozily, že z Británie odejdou, pokud jim vláda nezajistí, aby spotřebitelé platili za jejich produkci i nadále zvýšené ceny.

Originál na adrese:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-vlada-se-odvraci-od-vetrniku-chce-podporu-plynu-z-bridic

Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 11.10.2012 | Vložil: urban


Kvůli vyšší ekopřirážce čekají Němce dražší účty za elektřinu Aktualizováno
11.10.2012 12:01 | BERLÍN (zpravodaj ČTK)

Podle propočtů specializovaného portálu Verivox vzroste příští rok cena elektřiny pro odběratele nejméně o sedm procent, velmi pravděpodobně ale překročí hranici deseti procent.
Licence | Některá práva vyhrazena
Zdroj | sxc.huCena elektřiny v Německu příští rok stoupne až o 11 procent, což by bylo nejvíce za posledních deset. Na vině je další navýšení ekologické přirážky na rozvoj obnovitelných zdrojů na dosud rekordních 5,3 centu (1,3 Kč) za kilowatthodinu (kWh). Politici i svazy na ochranu spotřebitelů považují tak razantní nárůst ceny proudu pro domácnosti za neúnosný. Ministr životního prostředí Peter Altmaier už slíbil radikální reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, která má stanovit stropy pro státem subvencovanou zelenou elektřinu.
Podle propočtů specializovaného portálu Verivox vzroste příští rok cena elektřiny pro odběratele nejméně o sedm procent, velmi pravděpodobně ale překročí hranici deseti procent. S minimálně desetiprocentním zdražením počítá i největší dodavatel elektřiny na východě Německa společnost enviaM.

"Zvýšení ceny o 11 procent by bylo největší za posledních deset let," upozornila expertka Verivoxu Dagmar Ginzelová. "Ceny proudu stoupají každý rok, normálně je to ale jen v jednotkách procent," připomněla. Běžná německá domácnost tak příští rok zaplatí za elektřinu zhruba o sto eur (2500 Kč) víc než letos.

Důvodem je další navýšení "zelené přirážky", prostřednictvím níž jsou dotováni producenti proudu ze solárních, větrných, vodních či bioplynových elektráren. Ti mají zákonem garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu, což se zejména kvůli masivně přibývajícím fotovoltaickým zařízením promítá do ceny proudu pro koncové zákazníky.

Tento příplatek letos činil 3,59 centu (90 haléřů) za kWh, v příštím roce podle předběžných údajů vzroste na 5,3 centu. Tříčlenná rodina při spotřebě 3500 kWh za rok tak na ekologické přirážce zaplatí včetně DPH zhruba 220 eur (5500 Kč), o 70 eur (1750 Kč) víc než letos. U velké rodiny se to může vyšplhat až na více než 400 eur (10.000 Kč).

Oficiálně bude výše přirážky na příští rok oznámena v pondělí. Kancléřka Angela Merkelová ale už potvrdila, že nezůstane na současné hodnotě. "Pokud chceme energetickou změnu, nejde to bez cenových úprav," prohlásila Merkelová v narážce na německý plán ústupu od využívání energie z jádra a její nahrazování fosilními a alternativními zdroji. Vyslovila se však pro "regulovaný a umírněný rozvoj obnovitelných energií".

Spolkový svaz na ochranu spotřebitelů po vládě žádá, aby omezila četné výjimky z placení ekologické přirážky u podniků, které prodražují proud soukromým odběratelům, a zvážila snížení zdanění elektřiny. Podle koaličního partnera Merkelových konzervativců (CDU/CSU), liberální FDP, je nutné změnit zákon o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG). "Kdo chce dostat ceny proudu dlouhodobě pod kontrolu, musí se radikálně pustit do EEG," vzkázal předseda FDP a ministr hospodářství Philipp Rösler.

K tomu je ministr životního prostředí Altmaier (CDU) připraven. Slíbil "úplně nový zákon, který se postará o to, že energetickou změnu v Německu bude možné provést při rozumných cenách". Dosáhnout toho chce stropy na výstavbu nových zařízení.

Ten už byl stanoven u solárních elektráren ve výši 52 000 megawattů instalovaného výkonu, tedy zhruba dvojnásobku současného stavu. Po dosažení této hranice už další producenti nebudou mít nárok na subvence. Tento postup chce Altmaier nyní uplatnit i u elektřiny z větru a biomasy. Při dnešním představování tohoto plánu ale neuvedl žádná konkrétní čísla a za nejisté označil i to, zda se tuto úpravu podaří prosadit do voleb na podzim příštího roku.

Po přiměřených cenách elektřiny volají i běžní Němci. Podle dnes zveřejněného průzkumu jich sice 93 procent souhlasí s intenzivnějším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, chystané zvednutí zelené přirážky ale více než polovina pokládá už za příliš vysoké

Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 15.10.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den.

Celkem nerozumím argumentaci článkem o změně oriantace britské vlády z větrníků na břidlicové plyny.

Nevěřím, že by kdokoli na Borové, včetně odpůrců větrníků, akceptoval místo stavby větrníků těžbu břidlicových plynů (pokud by tu byly) aktuálně používanou metodou HF.

A pokud snad ano, tak mu doporučuji se na problematiku metody HF podívat, například zde: https://stophf.cz/jak-vstoupit-do-koalice-stop-hf

Narozdíl od větrníků se také proti těžbě břidlicových plynů masivně postavili starostové a zastupitelstva všech dotčených obcí na Náchodsku a zejména obyvatelstvo.
Navíc riziko této metody je v tom, že může dramaticky poškodit zdroje pitné vody a dopady by pak byly velmi fatální. Rizika větrníků jsou spíše lokální a lokálně je třeba je vyhodnocovat a pak jsou samozřejmě v oblasti krajinného rázu a obavy obyvatel o zdravotní dopady a snížení ceny nemovitostí a opět se jedná o případná lokální rizika.

Re: Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 15.10.2012 | Vložil: Urban

Němci budou za "čistou" energii platit o takřka 50 procent více
15.10.2012 12:58 | BERLÍN (ČTK)

Přirážka za kilowatthodinu elektřiny ze slunce, větru a biomasy dosáhne rekordních 5,3 centu.
Licence | Některá práva vyhrazena
Foto | EssjayNZ / FlickrNěmecké domácnosti budou na "čistou" elektrickou energii od příštího roku připlácet o 47 procent více. Přirážka za kilowatthodinu elektřiny ze slunce, větru a biomasy dosáhne rekordních 5,3 centu, sdělili čtyři němečtí provozovatelé přenosových sítí. Podle expertních odhadů by to mělo cenu elektřiny v Německu příští rok zvýšit až o 11 procent, nejvíce za posledních deset let.
Politici a zástupci spotřebitelů považují tak razantní nárůst ceny proudu pro domácnosti za neúnosný. Asi rok před parlamentními volbami to zvyšuje tlak na vládu Angely Merkelové, která po politickém rozhodnutí uzavřít jaderné elektrárny nemá jinou možnost než prudce zvyšovat podíl energie z drahých obnovitelných zdrojů. Ministr životního prostředí Peter Altmaier už slíbil podporu obnovitelných zdrojů výrazně reformovat.

Ekologická přirážka jde do kapes zejména producentům solárních panelů a větrných generátorů. Jejichž produkce je tak drahá, že se nemůže prodávat na konkurenčním trhu, a stát se zavázal výrobcům zajišťovat vysoké výkupní ceny po celých 20 let. Ty ale neplatí vláda z rozpočtu, nýbrž odběratelé, a z nich největší část nákladů táhnou domácnosti. Řada firem je od přirážky osvobozena, aby se nesnižovala konkurenceschopnost německého průmyslu.

Běžná německá domácnost příští rok zaplatí za elektřinu kvůli růstu přirážky zhruba o sto eur více než letos a celkově na přirážce zaplatí čtyřčlenná rodina zhruba 250 eur (6230 Kč). Úhrnné náklady přirážky dosáhnou v příštím roce 20,4 miliardy eur (přes půl miliardy korun).

Vláda proti růstu cen bojuje omezením možné produkce jednotlivých obnovitelných zdrojů a pro solární elektrárny už stanovila limit 52 000 megawattů, tedy zhruba dvojnásobek současného stavu. Tentýž postup chce ministr Altmaier uplatnit i u elektřiny z větru a biomasy.

Vláda ale upozorňuje, že cena elektřina bude v příštích letech i tak stále výrazně růst. Menší koaliční strana FDP vyzvala k vládu k mnohem výraznějšímu omezování pobídek pro připojování dalších drahých zdrojů k sítím a mnohem radikálnější zásah do zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.Re: Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 17.10.2012 | Vložil: Starý Borovák

Ono s tím Polskem to zase nebude tak horké :
https://www.novinky.cz/ekonomika/281769-z-bridlicoveho-plynu-v-polsku-nebude-nic-v-odhadech-posunuli-desetinnou-carku.html

Rozhodně nechci těžbu břidlicových plynů, ale jak vidno, tak se i "odborníci" občas fatálně seknou.

Věřím ve zdravý rozum občanů obce Borové a okolí a tedy i anulování smluv s OSTWINem, jelikož uvedená nás uvedená firma klamně informovala a důvody proč tu nestavět VTE jsou zcela jasné i těm co se o věc v minulosti moc nestarali.

A co popřát staronovém zastupitelstvu "5 mušketýrů" v čele s novým starostrou? Jen to, aby začali přemýšlet o budoucnosti a pochopili, že věci, které se snaží prosadit jsou již nevratné a mohou napachát více škody než užitku. Přeci jen
j s o u v o l e n i o b č a n y
a obec nepatří jen jim a nemohou se zde chovat tak jak se chopvají, toto jsme zažili v dobách "hluboké totality" a k té se rozhodně nechci vrátit.
I "zbytečné" referendum v obci by jasně ukázalo, zda jednali či jednají tak jak mají a s uvedeným by se musela smířit i opozice, která VTE v obci nechce.

Re: Re: Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 17.10.2012 | Vložil: Jirka

Starý Borováku, máš recht. Co k tomu víc dodat.

Re: Re: Pravda sice pozdě, ale přeci vylezla na světlo.

Datum: 19.10.2012 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

dobrý den,

chápu, že nerozumíte argumentaci článku o přístupu anglické vlády k větrným elektrárnám.
Ono totiž smyslem celého článku je ukázat jak se staví, zde konkrétně v Angli,i k větrným elektrárnám a kdetam hledají alternativní řešení

V§bec nejde o to argumentovat tímto článkem na řešení alternativních zdrojů v Česku, konkrétně jak to berete zde v Borové ve formě využití břidličného plynu.

Článek uvádí pro nás zajímavý názor anglické strany proč se odklání od podpory větrných elektráren jejichž negativní dopady převažují nad jejich výhodami a jeichž podpora je nákladná, potažmo samozřejmě z kapes danových poplatníků jako tomu je nakonec i u nás.
To je skutečně Váš problém že přejímáte jejich alternativní zdroj břidličný plyn, to je jejch řešení a nemusí být nutně naším řešením.

Záznamy: 31 - 40 ze 107
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>