Orel

Datum: 13.07.2012 | Vložil: Urban

Až tak to se stavbou větrníků u vás nesouvisí, ale stejná věc se stala. Posudek kvůli výstavbě VTE zněl: že předmětný dravec se zde nezdržuje a nebyl zde zjištěn.
OS Pavlovice na základě znalosti místního a blízkého okolí v přilehlých katastrech vyvolalo nový Biologický průzkum, hlavně se zaměřením na letouny a náhle zde byl zjištěn Orel mořský. Nový průzkum provedl ten Mgr. co ho provedl i poprvé. Mimo jiné do posudku napsal, že ho nějako přehlédnul, že se věnoval průzkumu ,myslím více jižněji. V konečném stadiu, když toto vyšlo na jevo, někdo provedl na rychlo těžbu a podřezal i strom kde pravidělně sedal. V okolí hnízda byla provedena těžba. Je jasné, že se nikdo nezjistil. jen říkám, že i tak sa dají dělat posudky. A v podstatě s posudky na toto téma máme již 5 leté zkušenosti a to přímo z naší obce. Toto podotýkám z důvodu, že je zde pár dopisovatelů, kteří se za odbornost a objektivitu těchto posudků schovávají. U nás např. nebyl nikdy v NATUŘE 2000 zjištěn chřástal. Posudek vyhotovila kapacita pan doktor Bejček. Když jsem v roce 2011 dal do hromady ornitologa a s ním provedl kontrolu a následný odchyt a kroužkování, bylo na dvakrát odchyceno 15 samečků chřástala polního. Letos v podstatě to samé. Nebo z jiného posudku pro změnu ÚP Obce, kde byl požadavek od investora do ÚP zanést plochy pro výrobu el. energie. Cituji: danou lokalitu jsem navštívil 25 a 26 července a tento počet jsem uznal za dostatečný. Po dobu mé návštěvy zde nebyl chřástal zastižen. Není se ani čemu divit, protože zde bylo vše posekáno. Tím pádem toto území není vhodné jako boitop pro chřástala. Zjistil jsem následující: pod VTE 1 a 2 kde by měly stát bylo posekáno 18 dnů zpětně. Pod VTE č.3 a 4 byl oves, tím pádem se zde nesekalo, až tedy obilí a to někdy v září a č.6 a 7, zde se začalo sekat, až 29 července tj. několik dnů po návštěvě příslušného odborníka který má oprávnění od MŽP zpracovávat posudky dle zákona. Inu, kdo umí ten umí atd. Jen bláhový člověk jak jsem se zde v některých příspěvcích dočetl , může věřit v nezávislost těchto posudků. Vždyť si je platí investor.
Neznámí pachatelé zničili jediné hnízdo orla mořského v Poodří
Velikost textu:
...12. 7. 2012 20:20, autor: ČT24
Kunín - Jediné hnízdo orla mořského v Poodří zničil dosud neznámý pachatel. V lese poblíž Kunína pokácel topol, na kterém se hnízdo kriticky ohroženého dravce nacházelo. Jen pár dní předtím z něj přitom vyletělo orlí mládě. Přestože se žádnému z ptáků nic nestalo, ochránci přírody chtějí zjistit, kdo strom porazil. Stalo se to přitom teprve před několika dny, dokládá to čerstvý řez i zničená okolní vegetace.

zdroj: ČT24

Orel mořský Pár chráněných orlů si postavil hnízdo v koruně asi dvacet metrů vysokého topolu před dvěma lety. Ze stromu teď zůstaly jenom odřezané větve. Vedoucí záchranné stanice Bartošovice Petr Orel mluví o barbarském zásahu, který podle něj musel být objednaný: "V tomto lese vytěžit zrovna strom s hnízdem muselo být na objednávku."

Topolový les se nachází v druhé nejpřísněji hájené zóně chráněné krajinné oblasti. Patří státu, spravují jej Lesy České republiky. Záchranná stanice byla se správcem domluvená, že se v lokalitě kácet nebude. Podle zoologa CHKO Poodří Štěpána Tračíka o tom lesníci museli být obeznámeni. "Lesy České republiky v uvedené lokalitě žádnou těžbu neprováděly ani nezadaly. Jde o odsouzeníhodný vandalský čin neznámého pachatele. Lesy ČR na místě zjišťují stav a záležitost oznámí Policii České republiky," vyjádřil se mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

V celém Moravskoslezském kraji hnízdí jen čtyři páry orla mořského. Podle ochránců přírody naštěstí zničením hnízda populace přímo ohrožena není. Mládě těsně před pokácením z hnízda vyletělo a dospělí orli si postaví hnízdo jinde. Ochránci přírody nechtějí spekulovat, kdo mohl mít zájem na zničení hnízda, podali už ale podnět k šetření na Inspekci životního

Přidat nový příspěvek