Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína odpovídá na otázky.

Datum: 04.07.2012 | Vložil: Urban

Adéla
3.7. 09:31 Dobrý den,

jak se na české plány na výstavbu nových bloků Temelína dívají evropští partneři? Oficiálně všichni v Evropě tvrdí, že každý stát má právo zvolit si vlastní energetický mix, existují však "v zákulisí" nějaké tlaky nebo náznaky, co je více a co méně "žádoucí"?

A jak se díváte na argumenty, které tvrdí, že stavět jadernou elektrárnu je v dnešní době čím dál tím méně výhodné a že jádro možná bude potřebovat státní podporu stejně jako OZE?

Díky za odpovědi.
Václav Bartuška
3.7. 11:28 Dobrý den,

v této chvíli používá jaderné elektrárny 14 z 27 členských států Unie, po odchodu Německa to bude stále ještě 13, tedy zhruba polovina: Evropa nemá jednotný názor na atom a ještě nějaký čas ho mít nebude. Do té doby také neočekávám žádnou "evropskou politiku".

Druhá otázka je skutečně zásadní: dnes v Evropě nikdo neinvestuje do nových zdrojů elektřiny, kromě dotovaných obnovitelnách zdrojů (OZE). Otázkou je, kolik OZE si v Evropě můžeme dovolit. Česká republika vynakládá na OZE v poměru na populaci stejnou sumu, jako Německo: u nás letos 1,6 miliardy euro, v Německu 14,1 miliardy euro. Jen si nejsem jist, zda všichni u nás chápou, co tato čísla znamenají: pokud ČR letos dává 39 miliard korun na podporu OZE, nedává to jakási imaginární státní kasa, ale my všichni, Vy i já: každý z nás, od nemluvňat po důchodce, dá letos 3.900 korun. Máme na to? A utáhneme i dvojnásobek? Trojnásobek?

Tohle je podle mne dnes zásadní otázka evropské energetiky. Ne atom.

Přidat nový příspěvek