Re: Re: POZNÁMKA K DOKUMENTU RIZIKOVÉ FAKTORY

Datum: 03.07.2012 | Vložil: Martin Syrovátka

Dobrý den.
Skutečně Vaše dokumenty obsahují fakta, jak píšete?
Poznámky k informačnímu letáku:

ad 2) EIA zahrnuje posouzení hladiny akustického hluku. Metodika měření a výpočtu a to co vyjde, se samozřejmě velmi zásadně váže na technické řešení VTE a její vzdálenosti od obydlí. Tedy těžko může po proběhnuvší EIA studii a posudku krajem najatého oponenta investor zásadně zkrátit vzdálenost, protože by riskoval, že se nevejde do hlukových limitů a stavba nakonec nebude zkoulaudována. Opravdu věříte, že společnost, která v západní Evropě provozuje velkou řadu větrných parků by neuváženě riskoval investici několika desítek mil. Kč?

Předpokládám, že jste si někdy v životě koupili nějakou zahraniční formou nově uváděný produkt na český trh. Taky jste se cítili jako pokusní králící? A to přesto, že se ten produkt třeba již prodával mnoho let v Německu či Francii? Tak se podívejte, kolik dnes Ostwind skupina provozuje kde VTE a větrných parků. Byli byste radší, kdyby to byl ČEZ? Předpokládám, že u něj byste našli jiný argument proti.
Toto jsou jen VTE v provozu https://www.ostwind.cz/de/nase-spolecnost/ostwind-projekty/parky-v-provozu.html

ad 3) Opravdu je infrazvuk VTE odborníky považován za daleko rizikovější? A kterými? Existují na to nějaké studie? Zde je třeba odborný článek, který nikterak jednoznačně nevyplývá. https://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=39489
Zde zase informace o infrazvuku včetně odkazu na zahraniční studie - https://www.csve.cz/faq/produkuji-vetrne-elektrarny-infrazvuk-/10
Jeden ze závěrů jedné z Kanadských studií si dovolím odcitovat v originále "There is often an audible ‘swoosh’ created
by wind turbines, which is essentially broadband noise whose amplitude is modulated at a low
frequency, but this should not be mistakenly confused with infrasound. All in all, based on
Canadian and international studies, infrasound generated by wind turbines should not be
considered a concern to the health of nearby residences."

A stroboskop? Proč matete veřejnost tímto nesmyslem. Pokud se u VTE mluví o nějakém termínu, jedná se o tzv. flicker a to není totéž co stroboskopický jev, což, předpokládám, víte.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stroboskopick%C3%BD_jev
Při posuzování VTE se (a to nad rámec české platné legislativy) posuzuje tzv. flicker, tedy vrh stínu otáčejícími se lopatkami. Víte o nějakém hodnověrném odborníkovi, který by okazoval na dopad na zdraví, víte o nějaké analýze či studii?
Tvrzení o tom, že tento Vámi navíc špatně popsaný jev může vyvolat epileptický záchvat je podle mě na hranici poplašné zprávy.

ad 4)
Vaše výpočty jsou samozřejmě spekulace, existují samozřejmě technická řešení jak eliminovat nebo minimalizovat tento jev. Jedná se především o čidla vyvážení, které dokáží zastavit elektrárnu v okamžiku, kdy by se udělala větší námraza. Existuje možnost vyhřívání a samozřejmě hraje roli i materiál povrchu lopatek. A Vy opravdu věříte, že by investor s tolika v Německu a Franci provozovanými VTE riskoval takové problémy a žaloby a nechal si tak zmařit svoji investici?

ad 6)
Jste přesvědčení, že patříte k většině či polovině?
Nevím sice, jak dopadla anketa na Borové, ale tento průzkum mluví jasně o tom, jak naše populace podporuje nebo nepodporuje obnovitelné zdroje a i konkrétně větrnou energii:
https://www.scac.cz/tiskove-centrum/211-tiskova-zprava-alies-o-s-a-sc-c-s-r-o
https://www.scac.cz/images/tiskove_zpravy/alies/alies_prezentace_pruzkum_FIN-1.pdf

Nad reálným snížením ceny nemovitostí se vedou diskuse, ale nikde to, pokud vím, prokázáno není.

ad 7) Nejsem proti tomu, aby obec měla určitou právní jistotu, navrhněte tedy konkrétní pragmatická řešení a jednejte s obcí. Ale opět se zeptám, víte o nějakém případu, kdy společnost ze skupiny Ostwind postupovala Vámi naznačeným způsobem? A opravdu si myslíte, že by jim to stálo za to, riskovat svoje jméno?

ad 8)
Vy si snad myslíte, že tradiční, tzv. fosilní druhy či atomovou energii nedotujete ze svých daní? A co povolenky na vypouštění skleníkových plynů, které dostávají energetické společnosti zdarma. A co gigantické projekty na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí? A co zdraví poškozující splodiny, které zatěžují nejen zdraví lidí jako takové, což je samozřejmě to primární, ale také sekundárně státní rozpočet respektive soustavu veřejných rozpočtů skrze léčbu těch dlouhodobě a vážně nemocných? A co náklady na vyčerpávání zdrojů fosilních paliv?
Skutečně si všichni myslíte, že obnovitelné zdroje nejsou důležitou součástí tzv. energetického mixu a že mezi ně právem nepatří energie z větru? Nebo sice obecně někdo z Vás energii z obnovitelných zdrojů podporuje, jen by nechtěl mít VTE ve své blízkosti?

Jsem samozřejmě nakloněm o těchto věcech diskutovat, a mrzí mě, že neposkytujete skutečně odborné argumenty a komplexní pohled na problematiku.

Poznámka k závěru posledního příspěvku, existuje živý jazyk a to, jak slova a jejich významy chápe řekněme většinová populace a pak existují různé výklady slov z různých zdrojů. Myslím si, že v naší populaci se běžně analýzou chápe spíše vědecká metoda zkoumání, než třeba rozbor letáků. Nebo Vy si doma, když ze schránky vytahnete letáky, řeknete "tak si uděláme malou analýzu a pojedeme nakupovat"?

Děkuji

Přidat nový příspěvek