OZE v Německu a následné zvyšující se znečištění prostředí

Datum: 25.01.2013 | Vložil: ing. Rudolf Hruška

NĚMECKÝ EKOLOGICKÝ ZÁZRAK BEZ ATOMOVÉ ENERGIE
ANEB

SKUTEČNOSTI O NĚMECKÉM PŘECHODU NA OBNOVITELNÉ ZDROJE ELEKTRICKÉ ENERGIE

(zdroj informace časopis E15, dne 11.1.2013)

Němci pálí stále víc uhlí, zároveň rekordně vyvážejí elektřinu
Je to paradox. Německo se zavázalo opustit jadernou energetiku a přejít na obnovitelné zdroje. Vloni však u našich západních sousedů stoupl podíl elektřiny vyrobené z uhlí, tedy neekologicky. Současně Německo vyváží za hranice tolik elektřiny jako dosud nikdy. Někdy jí dokonce rozdává zadarmo.  

Navzdory přechodu na obnovitelné zdroje stoupl podíl hnědého uhlí na celkové spotřebě z 24,6 na 25,6 procenta, u černého uhlí z 18,5 na 19,1 procenta, informoval Spolkový úřad pro energii a vodní hospodářství (BDEW).
Současně je ale třeba říci, že stoupl i podíl zelené elektřiny z obnovitelných zdrojů a to z 20,3 procent na 21,9 procenta. Podíl atomu klesl z 17,7 na 16 procent. Německo zároveň vloni vyvezlo 23 miliard kilowatthodin, což je nejvíce v historii.
Část proudu Němci darovali a v některých případech dokonce platili za to, aby se ho zbavili a neohrožovali tak síť přetížením Došlo k tomu v době Vánoc. Bezplatný dárek od Německa takto dostali především Nizozemci.
Nárůst elektřiny vyrobené spalováním uhlí souvisí především s nefungujícím trhem s emisními povolenkami, které jsou příliš levné, píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Díky tomu je výroba elektřiny z uhlí extrémně lukrativní. Při chystání „jaderného exitu“ se přitom počítalo s mnohem větším zapojením plynových elektráren, které nevypouštějí tolik emisí skleníkových plynů. Ty však byly z trhu vytlačeny kvůli vysoké ceně plynu.
Širší obrázek nabízí britský časopis Economist. Ten ve svém článku „Nevítaná renesance“ píše, že Evropa sice chce světu kázat o ekologii, přitom ale sama vyrábí z uhlí stále více energie. Economist upozorňuje, že Evropa dováží uhlí stále více z USA, kde je levné. Množství uhlí dovezeného z USA stouplo v prvním pololetí roku 2012 o třetinu. Uhlí v USA zlevnil objev obrovských zásob břidlicového plynu. V Evropě je oproti Americe plyn drahý. Starý kontinent ho však z USA příliš nedováží, brání v tom nedostatečná infrastruktura.

Přidat nový příspěvek